ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI z dnia 25 października 2012 r. w sprawie ustalenia siedzib i obszarów właściwości sądów apelacyjnych, sądów okręgowych i sądów rejonowych

Na podstawie art. 20 pkt 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. — Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. Nr 98, poz. 1070, z późn. zm. 1) ) zarządza się, co następuje:

§ 1. Ustala się siedziby i obszary właściwości sądów apelacyjnych:

1) Sąd Apelacyjny w Białymstoku — obejmujący obszar właściwości sądów okręgowych w: Białymstoku, Łomży, Olsztynie, Ostrołęce i Suwałkach;

2) Sąd Apelacyjny w Gdańsku — obejmujący obszar właściwości sądów okręgowych w: Bydgoszczy, Elblągu, Gdańsku, Słupsku, Toruniu i Włocławku;

3) Sąd Apelacyjny w Katowicach — obejmujący obszar właściwości sądów okręgowych w: Bielsku-Białej, Częstochowie, Gliwicach i Katowicach;

4) Sąd Apelacyjny w Krakowie — obejmujący obszar właściwości sądów okręgowych w: Kielcach, Krakowie, Nowym Sączu i Tarnowie;

5) Sąd Apelacyjny w Lublinie — obejmujący obszar właściwości sądów okręgowych w: Lublinie, Radomiu, Siedlcach i Zamościu;

6) Sąd Apelacyjny w Łodzi — obejmujący obszar właściwości sądów okręgowych w: Kaliszu, Łodzi, Piotrkowie Trybunalskim, Płocku i Sieradzu;

7) Sąd Apelacyjny w Poznaniu — obejmujący obszar właściwości sądów okręgowych w: Koninie, Poznaniu i Zielonej Górze;

8) Sąd Apelacyjny w Rzeszowie — obejmujący obszar właściwości sądów okręgowych w: Krośnie, Przemyślu, Rzeszowie i Tarnobrzegu;

9) Sąd Apelacyjny w Szczecinie — obejmujący obszar właściwości sądów okręgowych w: Gorzowie Wielkopolskim, Koszalinie i Szczecinie;

10) Sąd Apelacyjny w Warszawie — obejmujący obszar właściwości sądów okręgowych w: Warszawie i Warszawa-Praga w Warszawie;

11) Sąd Apelacyjny we Wrocławiu — obejmujący obszar właściwości sądów okręgowych w: Jeleniej Górze, Legnicy, Opolu, Świdnicy i Wrocławiu.

§ 2. Ustala się siedziby i obszary właściwości sądów okręgowych:

1) w obszarze właściwości Sądu Apelacyjnego w Białymstoku:

a) Sąd Okręgowy w Białymstoku — obejmujący obszar właściwości sądów rejonowych w: Białymstoku, Bielsku Podlaskim i Sokółce,

b) Sąd Okręgowy w Łomży — obejmujący obszar właściwości sądów rejonowych w: Łomży i Zambrowie,

c) Sąd Okręgowy w Olsztynie — obejmujący obszar właściwości sądów rejonowych w: Bartoszycach, Giżycku, Kętrzynie, Mrągowie, Olsztynie i Szczytnie,

d) Sąd Okręgowy w Ostrołęce — obejmujący obszar właściwości sądów rejonowych w: Ostrołęce, Ostrowi Mazowieckiej, Przasnyszu i Wyszkowie,

e) Sąd Okręgowy w Suwałkach — obejmujący obszar właściwości sądów rejonowych w: Augustowie, Ełku, Olecku i Suwałkach;

2) w obszarze właściwości Sądu Apelacyjnego w Gdańsku:

a) Sąd Okręgowy w Bydgoszczy — obejmujący obszar właściwości sądów rejonowych w: Bydgoszczy, Inowrocławiu, Szubinie i Świeciu,

b) Sąd Okręgowy w Elblągu — obejmujący obszar właściwości sądów rejonowych w: Braniewie, Elblągu, Iławie i Ostródzie,

c) Sąd Okręgowy w Gdańsku — obejmujący obszar właściwości sądów rejonowych w: Gdańsk-Południe w Gdańsku, Gdańsk-Północ w Gdańsku, Gdyni, Kartuzach, Kwidzynie, Malborku, Sopocie, Starogardzie Gdańskim, Tczewie i Wejherowie,

d) Sąd Okręgowy w Słupsku — obejmujący obszar właściwości sądów rejonowych w: Chojnicach, Człuchowie, Lęborku i Słupsku,

e) Sąd Okręgowy w Toruniu — obejmujący obszar właściwości sądów rejonowych w: Brodnicy, Chełmnie, Grudziądzu i Toruniu,

f) Sąd Okręgowy we Włocławku — obejmujący obszar właściwości sądów rejonowych w: Aleksandrowie Kujawskim, Lipnie i Włocławku;

3) w obszarze właściwości Sądu Apelacyjnego w Katowicach:

a) Sąd Okręgowy w Bielsku-Białej — obejmujący obszar właściwości sądów rejonowych w: Bielsku-Białej, Cieszynie i Żywcu,

b) Sąd Okręgowy w Częstochowie — obejmujący obszar właściwości sądów rejonowych w: Częstochowie, Lublińcu, Myszkowie i Zawierciu,

c) Sąd Okręgowy w Gliwicach — obejmujący obszar właściwości sądów rejonowych w: Gliwicach, Jastrzębiu-Zdroju, Raciborzu, Rudzie Śląskiej, Rybniku, Tarnowskich Górach, Wodzisławiu Śląskim, Zabrzu i Żorach,

d) Sąd Okręgowy w Katowicach — obejmujący obszar właściwości sądów rejonowych w: Będzinie, Bytomiu, Chorzowie, Dąbrowie Górniczej, Jaworznie, Katowice-Wschód w Katowicach, Katowice-Zachód w Katowicach, Mikołowie, Mysłowicach, Pszczynie, Siemianowicach Śląskich, Sosnowcu i Tychach;

4) w obszarze właściwości Sądu Apelacyjnego w Krakowie:

a) Sąd Okręgowy w Kielcach — obejmujący obszar właściwości sądów rejonowych w: Busku-Zdroju, Jędrzejowie, Kielcach, Końskich, Ostrowcu Świętokrzyskim, Sandomierzu, Skarżysku-Kamiennej i Starachowicach,

b) Sąd Okręgowy w Krakowie — obejmujący obszar właściwości sądów rejonowych w: Chrzanowie, dla Krakowa-Krowodrzy w Krakowie, dla Krakowa-Nowej Huty w Krakowie, dla Krakowa-Podgórza w Krakowie, dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie, Myślenicach, Olkuszu, Oświęcimiu, Wadowicach i Wieliczce,

c) Sąd Okręgowy w Nowym Sączu — obejmujący obszar właściwości sądów rejonowych w: Gorlicach, Limanowej, Nowym Sączu, Nowym Targu i Zakopanem,

d) Sąd Okręgowy w Tarnowie — obejmujący obszar właściwości sądów rejonowych w: Bochni, Brzesku i Tarnowie;

5) w obszarze właściwości Sądu Apelacyjnego w Lublinie:

a) Sąd Okręgowy w Lublinie — obejmujący obszar właściwości sądów rejonowych w: Białej Podlaskiej, Chełmie, Kraśniku, Lubartowie, Lublin-Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku, Lublin-Zachód w Lublinie, Łukowie, Puławach i Radzyniu Podlaskim,

b) Sąd Okręgowy w Radomiu — obejmujący obszar właściwości sądów rejonowych w: Grójcu, Kozienicach, Przysusze i Radomiu,

c) Sąd Okręgowy w Siedlcach — obejmujący obszar właściwości sądów rejonowych w: Garwolinie, Mińsku Mazowieckim, Siedlcach i Węgrowie,

d) Sąd Okręgowy w Zamościu — obejmujący obszar właściwości sądów rejonowych w: Biłgoraju, Hrubieszowie, Tomaszowie Lubelskim i Zamościu;

6) w obszarze właściwości Sądu Apelacyjnego w Łodzi:

a) Sąd Okręgowy w Kaliszu — obejmujący obszar właściwości sądów rejonowych w: Jarocinie, Kaliszu, Kępnie i Ostrowie Wielkopolskim,

b) Sąd Okręgowy w Łodzi — obejmujący obszar właściwości sądów rejonowych w: Kutnie, dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi, dla Łodzi-Widzewa w Łodzi, Łowiczu, Pabianicach, Skierniewicach i Zgierzu,

c) Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim — obejmujący obszar właściwości sądów rejonowych w: Bełchatowie, Opocznie, Piotrkowie Trybunalskim, Radomsku i Tomaszowie Mazowieckim,

d) Sąd Okręgowy w Płocku — obejmujący obszar właściwości sądów rejonowych w: Ciechanowie, Gostyninie, Mławie, Płocku, Płońsku, Sochaczewie i Żyrardowie,

e) Sąd Okręgowy w Sieradzu — obejmujący obszar właściwości sądów rejonowych w: Łasku, Sieradzu, Wieluniu i Zduńskiej Woli;

7) w obszarze właściwości Sądu Apelacyjnego w Poznaniu:

a) Sąd Okręgowy w Koninie — obejmujący obszar właściwości sądów rejonowych w: Kole, Koninie i Turku,

b) Sąd Okręgowy w Poznaniu — obejmujący obszar właściwości sądów rejonowych w: Gnieźnie, Grodzisku Wielkopolskim, Kościanie, Lesznie, Pile, Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu, Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, Poznań-Stare Miasto w Poznaniu, Szamotułach, Środzie Wielkopolskiej, Trzciance i Wągrowcu,

c) Sąd Okręgowy w Zielonej Górze — obejmujący obszar właściwości sądów rejonowych w: Krośnie Odrzańskim, Nowej Soli, Świebodzinie, Zielonej Górze, Żaganiu i Żarach;

8) w obszarze właściwości Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie:

a) Sąd Okręgowy w Krośnie — obejmujący obszar właściwości sądów rejonowych w: Jaśle, Krośnie, Lesku i Sanoku,

b) Sąd Okręgowy w Przemyślu — obejmujący obszar właściwości sądów rejonowych w: Jarosławiu i Przemyślu,

c) Sąd Okręgowy w Rzeszowie — obejmujący obszar właściwości sądów rejonowych w: Dębicy, Łańcucie i Rzeszowie,

d) Sąd Okręgowy w Tarnobrzegu — obejmujący obszar właściwości sądów rejonowych w: Mielcu, Stalowej Woli i Tarnobrzegu;

9) w obszarze właściwości Sądu Apelacyjnego w Szczecinie:

a) Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim — obejmujący obszar właściwości sądów rejonowych w: Gorzowie Wielkopolskim, Międzyrzeczu i Słubicach,

b) Sąd Okręgowy w Koszalinie — obejmujący obszar właściwości sądów rejonowych w: Białogardzie, Drawsku Pomorskim, Kołobrzegu, Koszalinie, Szczecinku i Wałczu,

c) Sąd Okręgowy w Szczecinie — obejmujący obszar właściwości sądów rejonowych w: Goleniowie, Gryficach, Gryfinie, Myśliborzu, Stargardzie Szczecińskim, Szczecin-Centrum w Szczecinie, Szczecin-Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie i Świnoujściu;

10) w obszarze właściwości Sądu Apelacyjnego w Warszawie:

a) Sąd Okręgowy w Warszawie — obejmujący obszar właściwości sądów rejonowych w: Grodzisku Mazowieckim, Piasecznie, Pruszkowie, dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie, dla miasta stołecznego Warszawy w Warszawie, dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie, dla Warszawy-Woli w Warszawie i dla Warszawy-Żoliborza w Warszawie,

b) Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie — obejmujący obszar właściwości sądów rejonowych w: Legionowie, Nowym Dworze Mazowieckim, Otwocku, dla Warszawy-Pragi Południe w Warszawie, dla Warszawy-Pragi Północ w Warszawie i Wołominie;

11) w obszarze właściwości Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu:

a) Sąd Okręgowy w Jeleniej Górze — obejmujący obszar właściwości sądów rejonowych w: Bolesławcu, Jeleniej Górze, Lubaniu i Zgorzelcu,

b) Sąd Okręgowy w Legnicy — obejmujący obszar właściwości sądów rejonowych w: Głogowie, Legnicy, Lubinie i Złotoryi,

c) Sąd Okręgowy w Opolu — obejmujący obszar właściwości sądów rejonowych w: Brzegu, Kędzierzynie-Koźlu, Kluczborku, Nysie, Opolu, Prudniku i Strzelcach Opolskich,

d) Sąd Okręgowy w Świdnicy — obejmujący obszar właściwości sądów rejonowych w: Dzierżoniowie, Kłodzku, Świdnicy, Wałbrzychu i Ząbkowicach Śląskich,

e) Sąd Okręgowy we Wrocławiu — obejmujący obszar właściwości sądów rejonowych w: Oleśnicy, Oławie, Środzie Śląskiej, Trzebnicy, dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, dla Wrocławia-Krzyków we Wrocławiu i dla Wrocławia-Śródmieścia we Wrocławiu.

§ 3. Ustala się siedziby i obszary właściwości sądów rejonowych:

1) w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Białymstoku:

a) Sąd Rejonowy w Białymstoku — dla miasta Białystok oraz gmin: Choroszcz, Czarna Białostocka, Dobrzyniewo Duże, Gródek, Jasionówka, Jaświły, Juchnowiec Kościelny, Knyszyn, Krypno, Łapy, Michałowo, Mońki, Poświętne, Supraśl, Suraż, Turośń Kościelna, Tykocin, Wasilków i Zabłudów,

b) Sąd Rejonowy w Bielsku Podlaskim — dla miast: Bielsk Podlaski, Brańsk, Hajnówka i Siemiatycze oraz gmin: Białowieża, Bielsk Podlaski, Boćki, Brańsk, Czeremcha, Czyże, Drohiczyn, Dubicze Cerkiewne, Dziadkowice, Grodzisk, Hajnówka, Kleszczele, Mielnik, Milejczyce, Narew, Narewka, Nurzec-Stacja, Orla, Perlejewo, Rudka, Siemiatycze i Wyszki,

c) Sąd Rejonowy w Sokółce — dla gmin: Dąbrowa Białostocka, Janów, Korycin, Krynki, Kuźnica, Nowy Dwór, Sidra, Sokółka, Suchowola i Szudziałowo;

2) w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej:

a) Sąd Rejonowy w Bielsku-Białej — dla miast Bielsko-Biała i Szczyrk oraz gmin: Buczkowice, Jasienica, Jaworze, Kozy, Wilamowice i Wilkowice,

b) Sąd Rejonowy w Cieszynie — dla miast: Cieszyn, Ustroń i Wisła oraz gmin: Brenna, Chybie, Dębowiec, Goleszów, Hażlach, Istebna, Skoczów, Strumień i Zebrzydowice,

c) Sąd Rejonowy w Żywcu — dla miasta Żywiec oraz gmin: Czernichów, Gilowice, Jeleśnia, Koszarawa, Lipowa, Łękawica, Łodygowice, Milówka, Porąbka, Radziechowy-Wieprz, Rajcza, Ślemień, Świnna, Ujsoły i Węgierska Górka;

3) w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Bydgoszczy:

a) Sąd Rejonowy w Bydgoszczy — dla miasta Bydgoszcz oraz gmin: Białe Błota, Dąbrowa Chełmińska, Dobrcz, Koronowo, Nowa Wieś Wielka, Osielsko i Solec Kujawski,

b) Sąd Rejonowy w Inowrocławiu — dla miasta Inowrocław oraz gmin: Dąbrowa, Dąbrowa Biskupia, Gniewkowo, Inowrocław, Janikowo, Jeziora Wielkie, Kruszwica, Mogilno, Pakość, Rojewo, Strzelno i Złotniki Kujawskie,

c) Sąd Rejonowy w Szubinie — dla gmin: Barcin, Gąsawa, Janowiec Wielkopolski, Kcynia, Łabiszyn, Mrocza, Nakło nad Notecią, Rogowo, Sadki, Sicienko, Szubin i Żnin,

d) Sąd Rejonowy w Świeciu — dla gmin: Bukowiec, Cekcyn, Dragacz, Drzycim, Gostycyn, Jeżewo, Kamień Krajeński, Kęsowo, Lniano, Lubiewo, Nowe, Osie, Pruszcz, Sępólno Krajeńskie, Sośno, Śliwice, Świecie, Świekatowo, Tuchola, Warlubie i Więcbork;

4) w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Częstochowie:

a) Sąd Rejonowy w Częstochowie — dla miasta Częstochowa oraz gmin: Blachownia, Janów, Kamienica Polska, Kłobuck, Kłomnice, Konopiska, Kruszyna, Krzepice, Lipie, Miedźno, Mstów, Mykanów, Olsztyn, Opatów, Panki, Poczesna, Popów, Przystajń, Rędziny, Starcza i Wręczyca Wielka,

b) Sąd Rejonowy w Lublińcu — dla miasta Lubliniec oraz gmin: Boronów, Ciasna, Herby, Kochanowice, Koszęcin, Pawonków i Woźniki,

c) Sąd Rejonowy w Myszkowie — dla miasta Myszków oraz gmin: Dąbrowa Zielona, Irządze, Koniecpol, Koziegłowy, Kroczyce, Lelów, Niegowa, Poraj, Przyrów, Szczekociny, Włodowice i Żarki,

d) Sąd Rejonowy w Zawierciu — dla miast: Poręba i Zawiercie oraz gmin: Łazy, Mierzęcice, Ogrodzieniec, Pilica, Siewierz i Żarnowiec;

5) w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Elblągu:

a) Sąd Rejonowy w Braniewie — dla miasta Braniewo oraz gmin: Braniewo, Frombork, Godkowo, Lelkowo, Młynary, Pieniężno, Płoskinia i Wilczęta,

b) Sąd Rejonowy w Elblągu — dla miasta Elbląg oraz gmin: Elbląg, Gronowo Elbląskie, Markusy, Milejewo, Pasłęk, Rychliki i Tolkmicko,

c) Sąd Rejonowy w Iławie — dla miast: Iława, Lubawa i Nowe Miasto Lubawskie oraz gmin: Biskupiec, Grodziczno, Iława, Kisielice, Kurzętnik, Lubawa, Nowe Miasto Lubawskie, Susz i Zalewo,

d) Sąd Rejonowy w Ostródzie — dla miasta Ostróda oraz gmin: Dąbrówno, Grunwald, Łukta, Małdyty, Miłakowo, Miłomłyn, Morąg i Ostróda;

6) w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Gdańsku:

a) Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe w Gdańsku — dla części obszaru miasta Gdańsk ustalonego dla jednostek pomocniczych: Aniołki, Chełm z dzielnicą Gdańsk-Południe, Krakowiec-Górki Zachodnie, Olszynka, Orunia-Święty Wojciech-Lipce, Rudniki, Siedlce, Stogi z Przeróbką, Suchanino, Śródmieście, Wyspa Sobieszewska, Wzgórze Mickiewicza, miasta Pruszcz Gdański oraz gmin: Cedry Wielkie, Kolbudy, Pruszcz Gdański, Przywidz, Pszczółki, Suchy Dąb i Trąbki Wielkie,

b) Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku — dla części obszaru miasta Gdańsk ustalonego dla jednostek pomocniczych: Brętowo, Brzeźno, Kokoszki, Letnica, Matarnia, Młyniska, Nowy Port, Oliwa, Osowa, Piecki-Migowo, Przymorze Małe, Przymorze Wielkie, VII Dwór, Strzyża, Wrzeszcz, Zaspa-Młyniec, Zaspa-Rozstaje i Żabianka-Wejhe-ra-Jelitkowo-Tysiąclecia,

c) Sąd Rejonowy w Gdyni — dla miasta Gdynia,

d) Sąd Rejonowy w Kartuzach — dla miasta Kościerzyna oraz gmin: Chmielno, Dziemiany, Kartuzy, Karsin, Kościerzyna, Liniewo, Lipusz, Nowa Karczma, Przodkowo, Sierakowice, Somonino, Stara Kiszewa, Stężyca, Sulęczyno i Żukowo,

e) Sąd Rejonowy w Kwidzynie — dla miasta Kwidzyn oraz gmin: Dzierzgoń, Gardeja, Kwidzyn, Mikołajki Pomorskie, Prabuty, Ryjewo, Sadlinki, Stary Dzierzgoń, Stary Targ i Sztum,

f) Sąd Rejonowy w Malborku — dla miast: Krynica Morska i Malbork oraz gmin: Lichnowy, Malbork, Miłoradz, Nowy Dwór Gdański, Nowy Staw, Ostaszewo, Stare Pole, Stegna i Sztutowo,

g) Sąd Rejonowy w Sopocie — dla miasta Sopot,

h) Sąd Rejonowy w Starogardzie Gdańskim — dla miast Skórcz i Starogard Gdański oraz gmin: Bobowo, Czarna Woda, Kaliska, Lubichowo, Osieczna, Osiek, Skarszewy, Skórcz, Smętowo Graniczne, Starogard Gdański i Zblewo,

i) Sąd Rejonowy w Tczewie — dla miasta Tczew oraz gmin: Gniew, Morzeszczyn, Pelplin, Subkowy i Tczew,

j) Sąd Rejonowy w Wejherowie — dla miast: Hel, Jastarnia, Puck, Reda, Rumia, Wejherowo i Władysławowo oraz gmin: Choczewo, Gniewino, Kosakowo, Krokowa, Linia, Luzino, Łęczyce, Puck, Szemud i Wejherowo;

7) w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Gliwicach:

a) Sąd Rejonowy w Gliwicach — dla miast: Gliwice, Knurów i Pyskowice oraz gmin: Gierałtowice, Pilchowice, Rudziniec, Sośnicowice, Toszek i Wielowieś,

b) Sąd Rejonowy w Jastrzębiu-Zdroju — dla miasta Jastrzębie-Zdrój oraz gminy Pawłowice,

c) Sąd Rejonowy w Raciborzu — dla miasta Racibórz oraz gmin: Kornowac, Krzanowice, Krzyżanowice, Kuźnia Raciborska, Nędza, Pietrowice Wielkie i Rudnik,

d) Sąd Rejonowy w Rudzie Śląskiej — dla miasta Ruda Śląska,

e) Sąd Rejonowy w Rybniku — dla miasta Rybnik oraz gmin: Czerwionka-Leszczyny, Gaszowice, Jejkowice, Lyski i Świerklany,

f) Sąd Rejonowy w Tarnowskich Górach — dla miast: Kalety, Miasteczko Śląskie, Piekary Śląskie, Radzionków i Tarnowskie Góry oraz gmin: Krupski Młyn, Ożarowice, Świerklaniec, Tworóg i Zbrosławice,

g) Sąd Rejonowy w Wodzisławiu Śląskim — dla miast: Pszów, Radlin, Rydułtowy i Wodzisław Śląski oraz gmin: Godów, Gorzyce, Lubomia, Marklowice i Mszana,

h) Sąd Rejonowy w Zabrzu — dla miasta Zabrze,

i) Sąd Rejonowy w Żorach — dla miasta Żory;

8) w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim:

a) Sąd Rejonowy w Gorzowie Wielkopolskim — dla miasta Gorzów Wielkopolski oraz gmin: Bogdaniec, Deszczno, Dobiegniew, Drezdenko, Kłodawa, Lubiszyn, Santok, Stare Kurowo, Strzelce Krajeńskie, Witnica i Zwierzyn,

b) Sąd Rejonowy w Międzyrzeczu — dla gmin: Bledzew, Krzeszyce, Lubniewice, Międzyrzecz, Ośno Lubuskie, Przytoczna, Pszczew, Skwierzyna, Słońsk, Sulęcin, Torzym i Trzciel,

c) Sąd Rejonowy w Słubicach — dla miasta Kostrzyn nad Odrą oraz gmin: Górzyca, Rzepin i Słubice;

9) w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze:

a) Sąd Rejonowy w Bolesławcu — dla miasta Bolesławiec oraz gmin: Bolesławiec, Gromadka, Nowogrodziec, Osiecznica i Warta Bolesławiecka,

b) Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze — dla miast Jelenia Góra, Kamienna Góra, Karpacz, Kowary, Piechowice i Szklarska Poręba oraz gmin: Bolków, Janowice Wielkie, Jeżów Sudecki, Kamienna Góra, Lubawka, Marciszów, Mysłakowice, Podgórzyn i Stara Kamienica,

c) Sąd Rejonowy w Lubaniu — dla miast Lubań i Świeradów-Zdrój oraz gmin: Gryfów Śląski, Leśna, Lubań, Lubomierz, Lwówek Śląski, Mirsk, Olszyna, Platerówka, Siekierczyn i Wleń,

d) Sąd Rejonowy w Zgorzelcu — dla miast Zawidów i Zgorzelec oraz gmin: Bogatynia, Pieńsk, Sulików, Węgliniec i Zgorzelec;

10) w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Kaliszu:

a) Sąd Rejonowy w Jarocinie — dla gmin: Chocz, Czermin, Dobrzyca, Gizałki, Gołuchów, Jaraczewo, Jarocin, Kotlin, Pleszew i Żerków,

b) Sąd Rejonowy w Kaliszu — dla miasta Kalisz oraz gmin: Blizanów, Brzeziny, Ceków-Kolonia, Godziesze Wielkie, Koźminek, Lisków, Mycielin, Opatówek, Stawiszyn, Szczytniki i Żelazków,

c) Sąd Rejonowy w Kępnie — dla gmin: Baranów, Bralin, Czajków, Doruchów, Grabów nad Prosną, Kępno, Kobyla Góra, Kraszewice, Łęka Opatowska, Mikstat, Ostrzeszów, Perzów, Rychtal i Trzcinica,

d) Sąd Rejonowy w Ostrowie Wielkopolskim — dla miast Ostrów Wielkopolski i Sulmierzyce oraz gmin: Kobylin, Koźmin Wielkopolski, Krotoszyn, Nowe Skalmierzyce, Odolanów, Ostrów Wielkopolski, Przygodzice, Raszków, Rozdrażew, Sieroszewice, Sośnie i Zduny;

11) w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Katowicach:

a) Sąd Rejonowy w Będzinie — dla miast: Będzin, Czeladź i Wojkowice oraz gmin Bobrowniki i Psary,

b) Sąd Rejonowy w Bytomiu — dla miasta Bytom,

c) Sąd Rejonowy w Chorzowie — dla miast Chorzów i Świętochłowice,

d) Sąd Rejonowy w Dąbrowie Górniczej — dla miast Dąbrowa Górnicza i Sławków,

e) Sąd Rejonowy w Jaworznie — dla miasta Jaworzno,

f) Sąd Rejonowy Katowice-Wschód w Katowicach dla części miasta Katowice-Wschód obejmującej obszar w granicach przebiegających od zbiegu ulicy Tadeusza Kościuszki i granic administracyjnych miasta Mikołów, a następnie wzdłuż granic administracyjnych miast: Mikołów, Tychy, Lędziny, Mysłowice, Sosnowiec, Czeladź i Siemianowice Śląskie do zbiegu z aleją Wojciecha Korfantego, dalej aleją Wojciecha Korfantego do Rynku miasta Katowice, wzdłuż ulicy Jana włącznie, i następnie ulicą Tadeusza Kościuszki włącznie do granic administracyjnych miasta Mikołów,

g) Sąd Rejonowy Katowice-Zachód w Katowicach dla części miasta Katowice-Zachód obejmującej obszar w granicach przebiegających od zbiegu ulicy Tadeusza Kościuszki i granic administracyjnych miasta Mikołów, a następnie wzdłuż granic administracyjnych miast: Mikołów, Ruda Śląska, Chorzów i Siemianowice Śląskie do zbiegu granic administracyjnych miasta Siemianowice Śląskie z aleją Wojciecha Korfantego, dalej aleją Wojciecha Korfantego do Rynku miasta Katowice włącznie, wzdłuż ulicy Jana do ulicy Tadeusza Kościuszki, a następnie wzdłuż ulicy Tadeusza Kościuszki do granic administracyjnych miasta Mikołów,

h) Sąd Rejonowy w Mikołowie — dla miast: Łaziska Górne, Mikołów i Orzesze oraz gmin Ornontowice i Wyry,

i) Sąd Rejonowy w Mysłowicach — dla miast Imielin i Mysłowice oraz gminy Chełm Śląski,

j) Sąd Rejonowy w Pszczynie — dla gmin: Bestwina, Czechowice-Dziedzice, Goczałkowice-Zdrój, Miedźna, Pszczyna i Suszec,

k) Sąd Rejonowy w Siemianowicach Śląskich — dla miasta Siemianowice Śląskie,

l) Sąd Rejonowy w Sosnowcu — dla miasta Sosnowiec,

m) Sąd Rejonowy w Tychach — dla miast: Bieruń, Lędziny i Tychy oraz gmin Bojszowy i Kobiór;

12) w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Kielcach:

a) Sąd Rejonowy w Busku-Zdroju — dla gmin: Bejsce, Busko-Zdrój, Chmielnik, Czarnocin, Działoszyce, Gnojno, Kazimierza Wielka, Kije, Michałów, Nowy Korczyn, Opatowiec, Pacanów, Pierzchnica, Pińczów, Skalbmierz, Solec-Zdrój, Stopnica, Tuczępy, Wiślica i Złota,

b) Sąd Rejonowy w Jędrzejowie — dla gmin: Imielno, Jędrzejów, Kluczewsko, Krasocin, Łopuszno, Małogoszcz, Moskorzew, Nagłowice, Oksa, Radków, Secemin, Sędziszów, Słupia, Słupia (Konecka), Sobków, Włoszczowa i Wodzisław,

c) Sąd Rejonowy w Kielcach — dla miasta Kielce oraz gmin: Bieliny, Chęciny, Daleszyce, Górno, Masłów, Miedziana Góra, Morawica, Piekoszów, Raków, Sitkówka-Nowiny, Strawczyn i Zagnańsk,

d) Sąd Rejonowy w Końskich — dla gmin: Fałków, Gowarczów, Końskie, Mniów, Radoszyce, Ruda Maleniecka, Smyków i Stąporków,

e) Sąd Rejonowy w Ostrowcu Świętokrzyskim — dla miasta Ostrowiec Świętokrzyski oraz gmin: Baćkowice, Bałtów, Bodzechów, Ćmielów, Iwaniska, Kunów, Lipnik, Łagów, Nowa Słupia, Opatów, Ożarów, Sadowie, Tarłów, Waśniów i Wojciechowice,

f) Sąd Rejonowy w Sandomierzu — dla miasta Sandomierz oraz gmin: Bogoria, Dwikozy, Klimontów, Koprzywnica, Łoniów, Łubnice, Obrazów, Oleśnica, Osiek, Połaniec, Rytwiany, Samborzec, Staszów, Szydłów, Wilczyce i Zawichost,

g) Sąd Rejonowy w Skarżysku-Kamiennej — dla miasta Skarżysko-Kamienna oraz gmin: Bliżyn, Łączna, Skarżysko Kościelne i Suchedniów,

h) Sąd Rejonowy w Starachowicach — dla miasta Starachowice oraz gmin: Bodzentyn, Brody, Mirzec, Pawłów i Wąchock;

13) w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Koninie:

a) Sąd Rejonowy w Kole — dla miasta Koło oraz gmin: Babiak, Chodów, Dąbie, Grzegorzew, Kłodawa, Koło, Kościelec, Olszówka, Osiek Mały, Przedecz, Sompolno i Wierzbinek,

b) Sąd Rejonowy w Koninie — dla miast Konin i Słupca oraz gmin: Golina, Grodziec, Kazimierz Biskupi, Kleczew, Kramsk, Krzymów, Lądek, Orchowo, Ostrowite, Powidz, Pyzdry, Rychwał, Rzgów, Skulsk, Słupca, Stare Miasto, Strzałkowo, Ślesin, Wilczyn, Witkowo i Zagórów,

c) Sąd Rejonowy w Turku — dla miasta Turek oraz gmin: Brudzew, Dobra, Kawęczyn, Malanów, Przykona, Tuliszków, Turek i Władysławów;

14) w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Koszalinie:

a) Sąd Rejonowy w Białogardzie — dla miast Białogard i Świdwin oraz gmin: Białogard, Brzeżno, Karlino, Połczyn-Zdrój, Rąbino, Sławoborze, Świdwin i Tychowo,

b) Sąd Rejonowy w Drawsku Pomorskim — dla gmin: Czaplinek, Drawsko Pomorskie, Kalisz Pomorski, Ostrowice, Wierzchowo i Złocieniec,

c) Sąd Rejonowy w Kołobrzegu — dla miasta Kołobrzeg oraz gmin: Dygowo, Gościno, Kołobrzeg, Rymań, Siemyśl i Ustronie Morskie,

d) Sąd Rejonowy w Koszalinie — dla miast: Darłowo, Koszalin i Sławno oraz gmin: Będzino, Biesiekierz, Darłowo, Malechowo, Manowo, Mielno, Polanów, Postomino, Sianów, Sławno i Świeszyno,

e) Sąd Rejonowy w Szczecinku — dla miasta Szczecinek oraz gmin: Barwice, Biały Bór, Bobolice, Borne Sulinowo, Grzmiąca i Szczecinek,

f) Sąd Rejonowy w Wałczu — dla miasta Wałcz oraz gmin: Człopa, Mirosławiec, Tuczno i Wałcz;

15) w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Krakowie:

a) Sąd Rejonowy w Chrzanowie — dla gmin: Alwernia, Babice, Chrzanów, Libiąż i Trzebinia,

b) Sąd Rejonowy dla Krakowa-Krowodrzy w Krakowie — dla części miasta w granicach ustalonych tradycyjnie dla dzielnicy Krowodrza oraz gmin: Czernichów, Jerzmanowice-Przeginia, Krzeszowice, Liszki, Wielka Wieś, Zabierzów i Zielonki,

c) Sąd Rejonowy dla Krakowa-Nowej Huty w Krakowie — dla części miasta w granicach ustalonych tradycyjnie dla dzielnicy Nowa Huta oraz gmin: Igołomia-Wawrzeńczyce, Kocmyrzów-Luborzyca, Koniusza, Koszyce, Nowe Brzesko, Pałecznica, Proszowice i Radziemice,

d) Sąd Rejonowy dla Krakowa-Podgórza w Krakowie — dla części miasta w granicach ustalonych tradycyjnie dla dzielnicy Podgórze,

e) Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie — dla części miasta w granicach ustalonych tradycyjnie dla dzielnicy Śródmieście oraz gmin: Charsznica, Gołcza, Iwanowice, Kozłów, Książ Wielki, Michałowice, Miechów, Racławice, Skała, Słaboszów, Słomniki i Sułoszowa,

f) Sąd Rejonowy w Myślenicach — dla gmin: Dobczyce, Gdów, Lubień, Myślenice, Pcim, Raciechowice, Siepraw, Sułkowice, Tokarnia i Wiśniowa,

g) Sąd Rejonowy w Olkuszu — dla miasta Bukowno oraz gmin: Bolesław, Klucze, Olkusz, Trzyciąż i Wolbrom,

h) Sąd Rejonowy w Oświęcimiu — dla miasta Oświęcim oraz gmin: Brzeszcze, Chełmek, Kęty, Osiek, Oświęcim, Polanka Wielka, Przeciszów i Zator,

i) Sąd Rejonowy w Wadowicach — dla miast Jordanów i Sucha Beskidzka oraz gmin: Andrychów, Brzeźnica, Budzów, Bystra-Sidzina, Jordanów, Kalwaria Zebrzydowska, Lanckorona, Maków Podhalański, Mucharz, Spytkowice, Stryszawa, Stryszów, Tomice, Wadowice, Wieprz, Zawoja i Zembrzyce,

j) Sąd Rejonowy w Wieliczce — dla gmin: Biskupice, Kłaj, Mogilany, Niepołomice, Skawina, Świątniki Górne i Wieliczka;

16) w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Krośnie:

a) Sąd Rejonowy w Jaśle — dla miasta Jasło oraz gmin: Brzyska, Dębowiec, Jasło, Kołaczyce, Krempna, Nowy Żmigród, Osiek Jasielski, Skołyszyn i Tarnowiec,

b) Sąd Rejonowy w Krośnie — dla miasta Krosno oraz gmin: Brzozów, Chorkówka, Domaradz, Dukla, Dydnia, Haczów, Iwonicz-Zdrój, Jasienica Rosielna, Jaśliska, Jedlicze, Korczyna, Krościenko Wyżne, Miejsce Piastowe, Nozdrzec, Rymanów i Wojaszówka,

c) Sąd Rejonowy w Lesku — dla gmin: Baligród, Cisna, Czarna, Lesko, Lutowiska, Olszanica, Solina i Ustrzyki Dolne,

d) Sąd Rejonowy w Sanoku — dla miasta Sanok oraz gmin: Besko, Bukowsko, Komańcza, Sanok, Tyrawa Wołoska, Zagórz i Zarszyn;

17) w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Legnicy:

a) Sąd Rejonowy w Głogowie — dla miasta Głogów oraz gmin: Gaworzyce, Głogów, Góra, Grębocice, Jemielno, Jerzmanowa, Kotla, Niechlów, Pęcław, Przemków, Radwanice, Wąsosz i Żukowice,

b) Sąd Rejonowy w Legnicy — dla miasta Legnica oraz gmin: Krotoszyce, Kunice, Legnickie Pole, Miłkowice, Prochowice i Ruja,

c) Sąd Rejonowy w Lubinie — dla miasta Lubin oraz gmin: Chocianów, Lubin, Polkowice, Rudna i Ścinawa,

d) Sąd Rejonowy w Złotoryi — dla miast: Chojnów, Jawor, Wojcieszów i Złotoryja oraz gmin: Chojnów, Męcinka, Mściwojów, Paszowice, Pielgrzymka, Świerzawa, Udanin, Wądroże Wielkie, Zagrodno i Złotoryja;

18) w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Lublinie:

a) Sąd Rejonowy w Białej Podlaskiej — dla miast Biała Podlaska i Terespol oraz gmin: Biała Podlaska, Hanna, Jabłoń, Janów Podlaski, Kodeń, Konstantynów, Leśna Podlaska, Łomazy, Piszczac, Podedwórze, Rokitno, Rossosz, Sławatycze, Sosnówka, Terespol, Tuczna, Wisznice i Zalesie,

b) Sąd Rejonowy w Chełmie — dla miast Chełm i Włodawa oraz gmin: Białopole, Chełm, Cyców, Dorohusk, Dubienka, Hańsk, Kamień, Ruda-Huta, Sawin, Siedliszcze, Sosnowica, Stary Brus, Urszulin, Wierzbica, Włodawa, Wola Uhruska, Wyryki i Żmudź,

c) Sąd Rejonowy w Kraśniku — dla miasta Kraśnik oraz gmin: Annopol, Bełżyce, Borzechów, Chodel, Dzierzkowice, Gościeradów, Józefów nad Wisłą, Karczmiska, Kraśnik, Łaziska, Niedrzwica Duża, Opole Lubelskie, Poniatowa, Szastarka, Trzydnik Duży, Urzędów, Wilkołaz, Wilków, Wojciechów i Zakrzówek,

d) Sąd Rejonowy w Lubartowie — dla miasta Lubartów oraz gmin: Abramów, Firlej, Jeziorzany, Kamionka, Kock, Lubartów, Michów, Niedźwiada, Ostrówek, Ostrów Lubelski, Serniki i Uścimów,

e) Sąd Rejonowy Lublin-Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku — dla części miasta Lublin w granicach przebiegających od granicy miasta Lublin i gminy Wólka, na wschód od rzeki Bystrzycy, do al. Unii Lubelskiej oraz do skrzyżowania z ul. Fabryczną i na północ od ul. Fabrycznej i ul. Droga Męczenników Majdanka do granicy miasta Lublin z gminą Głusk, dla miasta Świdnik oraz gmin: Bychawa, Głusk, Jabłonna, Krzczonów, Ludwin, Łęczna, Mełgiew, Milejów, Niemce, Piaski, Puchaczów, Rybczewice, Spiczyn, Strzyżewice, Trawniki, Wólka, Wysokie i Zakrzew,

f) Sąd Rejonowy Lublin-Zachód w Lublinie — dla części miasta Lublin poza obszarem w granicach przebiegających od granicy miasta Lublin i gminy Wólka, na wschód od rzeki Bystrzycy, do al. Unii Lubelskiej oraz do skrzyżowania z ul. Fabryczną i na północ od ul. Fabrycznej i ul. Droga Męczenników Majdanka do granicy miasta Lublin z gminą Głusk oraz dla gmin Jastków i Konopnica,

g) Sąd Rejonowy w Łukowie — dla miast Łuków i Stoczek Łukowski oraz gmin: Adamów, Krzywda, Łuków, Serokomla, Stanin, Stoczek Łukowski, Trzebieszów, Wojcieszków i Wola Mysłowska,

h) Sąd Rejonowy w Puławach — dla miast Dęblin i Puławy oraz gmin: Baranów, Garbów, Janowiec, Kazimierz Dolny, Kłoczew, Końskowola, Kurów, Markuszów, Nałęczów, Nowodwór, Puławy, Ryki, Stężyca, Ułęż, Wąwolnica i Żyrzyn,

i) Sąd Rejonowy w Radzyniu Podlaskim — dla miast Międzyrzec Podlaski i Radzyń Podlaski oraz gmin: Borki, Czemierniki, Dębowa Kłoda, Drelów, Kąkolewnica, Komarówka Podlaska, Międzyrzec Podlaski, Milanów, Parczew, Radzyń Podlaski, Siemień, Ulan-Majorat i Wohyń;

19) w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Łomży:

a) Sąd Rejonowy w Łomży — dla miast: Grajewo, Kolno i Łomża oraz gmin: Goniądz, Grabowo, Grajewo, Jedwabne, Kolno, Łomża, Mały Płock, Miastkowo, Nowogród, Piątnica, Przytuły, Radziłów, Rajgród, Stawiski, Szczuczyn, Śniadowo, Trzcianne, Turośl, Wąsosz, Wizna i Zbójna,

b) Sąd Rejonowy w Zambrowie — dla miast Wysokie Mazowieckie i Zambrów oraz gmin: Ciechanowiec, Czyżew, Klukowo, Kobylin-Borzymy, Kołaki Kościelne, Kulesze Kościelne, Nowe Piekuty, Rutki, Sokoły, Szepietowo, Szumowo, Wysokie Mazowieckie, Zambrów i Zawady;

20) w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Łodzi:

a) Sąd Rejonowy w Kutnie — dla miast Kutno i Łęczyca oraz gmin: Bedlno, Daszyna, Dąbrowice, Góra Świętej Małgorzaty, Grabów, Krośniewice, Krzyżanów, Kutno, Łanięta, Łęczyca, Nowe Ostrowy, Oporów, Piątek, Strzelce, Świnice Warckie, Witonia i Żychlin,

b) Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi — dla części miasta Łódź w graniach ustalonych tradycyjnie dla dzielnic: Bałuty, Polesie i Śródmieście,

c) Sąd Rejonowy dla Łodzi-Widzewa w Łodzi — dla miasta Brzeziny i części miasta Łódź w granicach ustalonych tradycyjnie dla dzielnic Górna i Widzew oraz gmin: Andrespol, Brójce, Brzeziny, Dmosin, Jeżów, Koluszki, Lipce Reymontowskie, Nowosolna, Rogów i Słupia,

d) Sąd Rejonowy w Łowiczu — dla miasta Łowicz oraz gmin: Bielawy, Chąśno, Domaniewice, Kiernozia, Kocierzew Południowy, Łowicz, Łyszkowice, Nieborów i Zduny,

e) Sąd Rejonowy w Pabianicach — dla miast Konstantynów Łódzki i Pabianice oraz gmin: Dłutów, Ksawerów, Pabianice i Rzgów,

f) Sąd Rejonowy w Skierniewicach — dla miast Rawa Mazowiecka i Skierniewice oraz gmin: Biała Rawska, Bolimów, Cielądz, Głuchów, Godzianów, Kowiesy, Maków, Nowy Kawęczyn, Rawa Mazowiecka, Regnów, Sadkowice i Skierniewice,

g) Sąd Rejonowy w Zgierzu — dla miast: Głowno, Ozorków i Zgierz oraz gmin: Aleksandrów Łódzki, Głowno, Ozorków, Parzęczew, Stryków i Zgierz;

21) w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Nowym Sączu:

a) Sąd Rejonowy w Gorlicach — dla miast Gorlice i Grybów oraz gmin: Biecz, Bobowa, Gorlice, Grybów, Lipinki, Łużna, Moszczenica, Ropa, Sękowa i Uście Gorlickie,

b) Sąd Rejonowy w Limanowej — dla miast Limanowa i Mszana Dolna oraz gmin: Dobra, Jodłownik, Kamienica, Laskowa, Limanowa, Łukowica, Mszana Dolna, Niedźwiedź, Słopnice i Tymbark,

c) Sąd Rejonowy w Nowym Sączu — dla miasta Nowy Sącz oraz gmin: Chełmiec, Gródek nad Dunajcem, Kamionka Wielka, Korzenna, Krynica-Zdrój, Łabowa, Łącko, Łososina Dolna, Muszyna, Nawojowa, Piwniczna-Zdrój, Podegrodzie, Rytro i Stary Sącz,

d) Sąd Rejonowy w Nowym Targu — dla miasta Nowy Targ oraz gmin: Czarny Dunajec, Czorsztyn, Jabłonka, Krościenko nad Dunajcem, Lipnica Wielka, Łapsze Niżne, Nowy Targ, Ochotnica Dolna, Raba Wyżna, Rabka-Zdrój, Spytkowice, Szaflary i Szczawnica,

e) Sąd Rejonowy w Zakopanem — dla miasta Zakopane oraz gmin: Biały Dunajec, Bukowina Tatrzańska, Kościelisko i Poronin;

22) w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Olsztynie:

a) Sąd Rejonowy w Bartoszycach — dla miast: Bartoszyce, Górowo Iławeckie i Lidzbark Warmiński oraz gmin: Bartoszyce, Górowo Iławeckie, Kiwity, Lidzbark Warmiński, Lubomino, Orneta i Sępopol,

b) Sąd Rejonowy w Giżycku — dla miasta Giżycko oraz gmin: Budry, Giżycko, Kruklanki, Miłki, Pozezdrze, Ryn, Węgorzewo i Wydminy,

c) Sąd Rejonowy w Kętrzynie — dla miasta Kętrzyn oraz gmin: Barciany, Kętrzyn, Korsze, Reszel i Srokowo,

d) Sąd Rejonowy w Mrągowie — dla miasta Mrągowo oraz gmin: Biskupiec, Bisztynek, Jeziorany, Kolno, Mikołajki, Mrągowo, Piecki i Sorkwity,

e) Sąd Rejonowy w Olsztynie — dla miasta Olsztyn oraz gmin: Barczewo, Dobre Miasto, Dywity, Gietrzwałd, Janowiec Kościelny, Janowo, Jonkowo, Kozłowo, Nidzica, Olsztynek, Purda, Stawiguda i Świątki,

f) Sąd Rejonowy w Szczytnie — dla miasta Szczytno oraz gmin: Biała Piska, Dźwierzuty, Jedwabno, Orzysz, Pasym, Pisz, Rozogi, Ruciane-Nida, Szczytno, Świętajno i Wielbark;

23) w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Opolu:

a) Sąd Rejonowy w Brzegu — dla miasta Brzeg oraz gmin: Lewin Brzeski, Lubsza, Olszanka, Popielów i Skarbimierz,

b) Sąd Rejonowy w Kędzierzynie-Koźlu — dla miasta Kędzierzyn-Koźle oraz gmin: Bierawa, Cisek, Pawłowiczki, Polska Cerekiew, Reńska Wieś i Zdzieszowice,

c) Sąd Rejonowy w Kluczborku — dla gmin: Byczyna, Dobrodzień, Domaszowice, Gorzów Śląski, Kluczbork, Lasowice Wielkie, Murów, Namysłów, Olesno, Pokój, Praszka, Radłów, Rudniki, Świerczów, Wilków, Wołczyn i Zębowice,

d) Sąd Rejonowy w Nysie — dla gmin: Grodków, Kamiennik, Korfantów, Łambinowice, Nysa, Otmuchów, Paczków, Pakosławice i Skoroszyce,

e) Sąd Rejonowy w Opolu — dla miasta Opole oraz gmin: Chrząstowice, Dąbrowa, Dobrzeń Wielki, Komprachcice, Łubniany, Niemodlin, Ozimek, Prószków, Tarnów Opolski, Tułowice i Turawa,

f) Sąd Rejonowy w Prudniku — dla gmin Baborów, Biała, Branice, Głogówek, Głubczyce, Głuchołazy, Kietrz, Lubrza i Prudnik,

g) Sąd Rejonowy w Strzelcach Opolskich — dla gmin: Gogolin, Izbicko, Jemielnica, Kolonowskie, Krapkowice, Leśnica, Strzelce Opolskie, Strzeleczki, Ujazd, Walce i Zawadzkie;

24) w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Ostrołęce:

a) Sąd Rejonowy w Ostrołęce — dla miasta Ostrołęka oraz gmin: Baranowo, Czarnia, Czerwin, Goworowo, Kadzidło, Lelis, Łyse, Myszyniec, Olszewo-Borki, Rzekuń i Troszyn,

b) Sąd Rejonowy w Ostrowi Mazowieckiej — dla miasta Ostrów Mazowiecka oraz gmin: Andrzejewo, Boguty-Pianki, Brok, Małkinia Górna, Nur, Ostrów Mazowiecka, Stary Lubotyń, Szulborze Wielkie, Wąsewo i Zaręby Kościelne,

c) Sąd Rejonowy w Przasnyszu — dla miast Maków Mazowiecki i Przasnysz oraz gmin: Chorzele, Czernice Borowe, Czerwonka, Jednorożec, Karniewo, Krasne, Krasnosielc, Krzynowłoga Mała, Młynarze, Płoniawy-Bramura, Przasnysz, Różan, Rzewnie, Sypniewo i Szelków,

d) Sąd Rejonowy w Wyszkowie — dla gmin: Brańszczyk, Długosiodło, Gzy, Nasielsk, Obryte, Pokrzywnica, Pułtusk, Rząśnik, Somianka, Świercze, Winnica, Wyszków, Zabrodzie i Zatory;

25) w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim:

a) Sąd Rejonowy w Bełchatowie — dla miasta Bełchatów oraz gmin: Bełchatów, Drużbice, Kleszczów, Kluki, Rusiec, Szczerców i Zelów,

b) Sąd Rejonowy w Opocznie — dla gmin: Aleksandrów, Białaczów, Drzewica, Mniszków, Opoczno, Paradyż, Poświętne, Sławno i Żarnów,

c) Sąd Rejonowy w Piotrkowie Trybunalskim — dla miasta Piotrków Trybunalski oraz gmin: Czarnocin, Gorzkowice, Grabica, Łęki Szlacheckie, Moszczenica, Ręczno, Rozprza, Sulejów, Tuszyn, Wola Krzysztoporska i Wolbórz,

d) Sąd Rejonowy w Radomsku — dla miasta Radomsko oraz gmin: Dobryszyce, Gidle, Gomunice, Kamieńsk, Kobiele Wielkie, Kodrąb, Lgota Wielka, Ładzice, Masłowice, Przedbórz, Radomsko, Wielgomłyny i Żytno,

e) Sąd Rejonowy w Tomaszowie Mazowieckim — dla miasta Tomaszów Mazowiecki oraz gmin: Będków, Budziszewice, Czerniewice, Inowłódz, Lubochnia, Rokiciny, Rzeczyca, Tomaszów Mazowiecki, Ujazd i Żelechlinek;

26) w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Płocku:

a) Sąd Rejonowy w Ciechanowie — dla miasta Ciechanów oraz gmin: Ciechanów, Glinojeck, Gołymin-Ośrodek, Grudusk, Ojrzeń, Opinogóra Górna, Regimin i Sońsk,

b) Sąd Rejonowy w Gostyninie — dla miasta Gostynin oraz gmin: Gąbin, Gostynin, Łąck, Nowy Duninów, Pacyna, Sanniki, Słubice i Szczawin Kościelny,

c) Sąd Rejonowy w Mławie — dla miast Działdowo i Mława oraz gmin: Bieżuń, Działdowo, Dzierzgowo, Iłowo-Osada, Kuczbork-Osada, Lidzbark, Lipowiec Kościelny, Lubowidz, Lutocin, Płośnica, Radzanów, Rybno, Siemiątkowo, Strzegowo, Stupsk, Szreńsk, Szydłowo, Wieczfnia Kościelna, Wiśniewo i Żuromin,

d) Sąd Rejonowy w Płocku — dla miast Płock i Sierpc oraz gmin: Bielsk, Bodzanów, Brudzeń Duży, Bulkowo, Drobin, Gozdowo, Iłów, Mała Wieś, Mochowo, Radzanowo, Rościszewo, Sierpc, Słupno, Stara Biała, Staroźreby, Szczutowo, Wyszogród i Zawidz,

e) Sąd Rejonowy w Płońsku — dla miast Płońsk i Raciąż oraz gmin: Baboszewo, Czerwińsk nad Wisłą, Dzierzążnia, Joniec, Naruszewo, Nowe Miasto, Płońsk, Raciąż, Sochocin i Załuski,

f) Sąd Rejonowy w Sochaczewie — dla miasta Sochaczew oraz gmin: Brochów, Młodzieszyn, Nowa Sucha, Rybno, Sochaczew i Teresin,

g) Sąd Rejonowy w Żyrardowie — dla miasta Żyrardów oraz gmin: Baranów, Jaktorów, Mszczonów, Puszcza Mariańska, Radziejowice, Wiskitki i Żabia Wola;

27) w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Poznaniu:

a) Sąd Rejonowy w Gnieźnie — dla miasta Gniezno oraz gmin: Czerniejewo, Gniezno, Kiszkowo, Kłecko, Łubowo, Mieleszyn, Niechanowo, Pobiedziska i Trzemeszno,

b) Sąd Rejonowy w Grodzisku Wielkopolskim — dla gmin: Buk, Granowo, Grodzisk Wielkopolski, Kamieniec, Kuślin, Lwówek, Miedzichowo, Nowy Tomyśl, Opalenica, Przemęt, Rakoniewice, Siedlec, Stęszew, Wielichowo, Wolsztyn i Zbąszyń,

c) Sąd Rejonowy w Kościanie — dla miasta Kościan oraz gmin: Brodnica, Czempiń, Dolsk, Kościan, Krzywiń, Książ Wielkopolski, Mosina, Śmigiel i Śrem,

d) Sąd Rejonowy w Lesznie — dla miasta Leszno oraz gmin: Bojanowo, Borek Wielkopolski, Gostyń, Jutrosin, Krobia, Krzemieniewo, Lipno, Miejska Górka, Osieczna, Pakosław, Pępowo, Piaski, Pogorzela, Poniec, Rawicz, Rydzyna, Święciechowa, Wijewo i Włoszakowice,

e) Sąd Rejonowy w Pile — dla miast Piła i Złotów oraz gmin: Jastrowie, Krajenka, Lipka, Łobżenica, Okonek, Szydłowo, Tarnówka, Zakrzewo i Złotów,

f) Sąd Rejonowy Poznań-Grunwald i Jeżyce w Poznaniu — dla części miasta Poznań w granicach ustalonych tradycyjnie dla dzielnic Grunwald i Jeżyce oraz gmin: Dopiewo, Komorniki i Tarnowo Podgórne,

g) Sąd Rejonowy Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu — dla części miasta Poznań w granicach ustalonych tradycyjnie dla dzielnic Nowe Miasto i Wilda, miast Luboń i Puszczykowo oraz gmin Czerwonak i Swarzędz,

h) Sąd Rejonowy Poznań-Stare Miasto w Poznaniu — dla części miasta Poznań w granicach ustalonych tradycyjnie dla dzielnicy Stare Miasto oraz gmin Murowana Goślina i Suchy Las,

i) Sąd Rejonowy w Szamotułach — dla miasta Obrzycko oraz gmin: Chrzypsko Wielkie, Duszniki, Kaźmierz, Kwilcz, Międzychód, Oborniki, Obrzycko, Ostroróg, Pniewy, Rogoźno, Rokietnica, Ryczywół, Sieraków, Szamotuły i Wronki,

j) Sąd Rejonowy w Środzie Wielkopolskiej — dla gmin: Dominowo, Kleszczewo, Kołaczkowo, Kostrzyn, Kórnik, Krzykosy, Miłosław, Nekla, Nowe Miasto nad Wartą, Środa Wielkopolska, Września i Zaniemyśl,

k) Sąd Rejonowy w Trzciance — dla miasta Czarnków oraz gmin: Czarnków, Drawsko, Krzyż Wielkopolski, Lubasz, Połajewo, Trzcianka i Wieleń,

l) Sąd Rejonowy w Wągrowcu — dla miast Chodzież i Wągrowiec oraz gmin: Białośliwie, Budzyń, Chodzież, Damasławek, Gołańcz, Kaczory, Margonin, Miasteczko Krajeńskie, Mieścisko, Skoki, Szamocin, Ujście, Wapno, Wągrowiec, Wyrzysk i Wysoka;

28) w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Przemyślu:

a) Sąd Rejonowy w Jarosławiu — dla miast: Jarosław, Lubaczów, Przeworsk i Radymno oraz gmin: Adamówka, Chłopice, Cieszanów, Gać, Horyniec-Zdrój, Jarosław, Jawornik Polski, Kańczuga, Laszki, Lubaczów, Narol, Oleszyce, Pawłosiów, Pruchnik, Przeworsk, Radymno, Rokietnica, Roźwienica, Sieniawa, Stary Dzików, Tryńcza, Wiązownica, Wielkie Oczy i Zarzecze,

b) Sąd Rejonowy w Przemyślu — dla miasta Przemyśl oraz gmin: Bircza, Dubiecko, Fredropol, Krasiczyn, Krzywcza, Medyka, Orły, Przemyśl, Stubno i Żurawica;

29) w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Radomiu:

a) Sąd Rejonowy w Grójcu — dla gmin: Belsk Duży, Białobrzegi, Błędów, Chynów, Goszczyn, Grójec, Jasieniec, Mogielnica, Nowe Miasto nad Pilicą, Pniewy, Promna, Radzanów, Stara Błotnica, Stromiec, Tarczyn, Warka i Wyśmierzyce,

b) Sąd Rejonowy w Kozienicach — dla miasta Pionki oraz gmin: Chotcza, Ciepielów, Garbatka-Letnisko, Głowaczów, Gniewoszów, Gózd, Grabów nad Pilicą, Iłża, Kazanów, Kozienice, Lipsko, Magnuszew, Pionki, Policzna, Przyłęk, Rzeczniów, Sieciechów, Sienno, Solec nad Wisłą, Tczów i Zwoleń,

c) Sąd Rejonowy w Przysusze — dla gmin: Borkowice, Chlewiska, Gielniów, Jastrząb, Klwów, Mirów, Odrzywół, Orońsko, Potworów, Przysucha, Rusinów, Szydłowiec, Wieniawa, Wierzbica i Wolanów,

d) Sąd Rejonowy w Radomiu — dla miasta Radom oraz gmin: Jastrzębia, Jedlińsk, Jedlnia-Letnisko, Kowala, Przytyk, Skaryszew i Zakrzew;

30) w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Rzeszowie:

a) Sąd Rejonowy w Dębicy — dla miasta Dębica oraz gmin: Brzostek, Czarna, Dębica, Iwierzyce, Jodłowa, Ostrów, Pilzno, Ropczyce, Sędziszów Małopolski, Wielopole Skrzyńskie i Żyraków,

b) Sąd Rejonowy w Łańcucie — dla miast Leżajsk i Łańcut oraz gmin: Białobrzegi, Czarna, Grodzisko Dolne, Kuryłówka, Leżajsk, Łańcut, Markowa, Nowa Sarzyna, Rakszawa i Żołynia,

c) Sąd Rejonowy w Rzeszowie — dla miast Dynów i Rzeszów oraz gmin: Błażowa, Boguchwała, Chmielnik, Czudec, Dynów, Frysztak, Głogów Małopolski, Hyżne, Kamień, Krasne, Lubenia, Niebylec, Sokołów Małopolski, Strzyżów, Świlcza, Trzebownisko, Tyczyn i Wiśniowa;

31) w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Siedlcach:

a) Sąd Rejonowy w Garwolinie — dla miast Garwolin i Łaskarzew oraz gmin: Borowie, Garwolin, Górzno, Łaskarzew, Maciejowice, Miastków Kościelny, Osieck, Parysów, Pilawa, Sobienie-Jeziory, Sobolew, Trojanów, Wilga i Żelechów,

b) Sąd Rejonowy w Mińsku Mazowieckim — dla miast Mińsk Mazowiecki i Sulejówek oraz gmin: Cegłów, Dębe Wielkie, Dobre, Halinów, Jakubów, Kałuszyn, Latowicz, Mińsk Mazowiecki, Mrozy, Siennica i Stanisławów,

c) Sąd Rejonowy w Siedlcach — dla miasta Siedlce oraz gmin: Domanice, Huszlew, Korczew, Kotuń, Łosice, Mokobody, Mordy, Olszanka, Paprotnia, Platerów, Przesmyki, Sarnaki, Siedlce, Skórzec, Stara Kornica, Suchożebry, Wiśniew, Wodynie i Zbuczyn,

d) Sąd Rejonowy w Węgrowie — dla miast Sokołów Podlaski i Węgrów oraz gmin: Bielany, Ceranów, Grębków, Jabłonna Lacka, Korytnica, Kosów Lacki, Liw, Łochów, Miedzna, Repki, Sabnie, Sadowne, Sokołów Podlaski, Sterdyń, Stoczek i Wierzbno;

32) w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Sieradzu:

a) Sąd Rejonowy w Łasku — dla gmin: Buczek, Dalików, Dobroń, Lutomiersk, Łask, Pęczniew, Poddębice, Sędziejowice, Uniejów, Wartkowice, Widawa, Wodzierady i Zadzim,

b) Sąd Rejonowy w Sieradzu — dla miasta Sieradz oraz gmin: Błaszki, Brąszewice, Brzeźnio, Burzenin, Goszczanów, Klonowa, Sieradz, Warta, Wróblew i Złoczew,

c) Sąd Rejonowy w Wieluniu — dla gmin: Biała, Bolesławiec, Czarnożyły, Czastary, Działoszyn, Galewice, Kiełczygłów, Konopnica, Lututów, Łubnice, Mokrsko, Nowa Brzeźnica, Osjaków, Ostrówek, Pajęczno, Pątnów, Rząśnia, Siemkowice, Skomlin, Sokolniki, Strzelce Wielkie, Sulmierzyce, Wieluń, Wieruszów i Wierzchlas,

d) Sąd Rejonowy w Zduńskiej Woli — dla miasta Zduńska Wola oraz gmin: Szadek, Zapolice i Zduńska Wola;

33) w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Słupsku:

a) Sąd Rejonowy w Chojnicach — dla miasta Chojnice oraz gmin: Brusy, Chojnice i Czersk,

b) Sąd Rejonowy w Człuchowie — dla miasta Człuchów oraz gmin: Czarne, Człuchów, Debrzno, Konarzyny, Przechlewo i Rzeczenica,

c) Sąd Rejonowy w Lęborku — dla miast Lębork i Łeba oraz gmin: Borzytuchom, Bytów, Cewice, Czarna Dąbrówka, Kołczygłowy, Lipnica, Nowa Wieś Lęborska, Parchowo, Potęgowo, Studzienice, Tuchomie i Wicko,

d) Sąd Rejonowy w Słupsku — dla miast Słupsk i Ustka oraz gmin: Damnica, Dębnica Kaszubska, Główczyce, Kępice, Kobylnica, Koczała, Miastko, Słupsk, Smołdzino, Trzebielino i Ustka;

34) w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Suwałkach:

a) Sąd Rejonowy w Augustowie — dla miast Augustów i Sejny oraz gmin: Augustów, Bargłów Kościelny, Giby, Krasnopol, Lipsk, Nowinka, Płaska, Puńsk, Sejny i Sztabin,

b) Sąd Rejonowy w Ełku — dla miasta Ełk oraz gmin: Ełk, Kalinowo, Prostki i Stare Juchy,

c) Sąd Rejonowy w Olecku — dla gmin: Banie Mazurskie, Dubeninki, Gołdap, Kowale Oleckie, Olecko, Świętajno i Wieliczki,

d) Sąd Rejonowy w Suwałkach — dla miasta Suwałki oraz gmin: Bakałarzewo, Filipów, Jeleniewo, Przerośl, Raczki, Rutka-Tartak, Suwałki, Szypliszki i Wiżajny;

35) w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Szczecinie:

a) Sąd Rejonowy w Goleniowie — dla gmin: Goleniów, Maszewo, Nowogard, Osina, Przybiernów i Stepnica,

b) Sąd Rejonowy w Gryficach — dla gmin: Brojce, Dobra, Gryfice, Karnice, Łobez, Płoty, Radowo Małe, Resko, Rewal, Trzebiatów i Węgorzyno,

c) Sąd Rejonowy w Gryfinie — dla gmin: Banie, Cedynia, Chojna, Gryfino, Mieszkowice, Moryń, Stare Czarnowo, Trzcińsko-Zdrój i Widuchowa,

d) Sąd Rejonowy w Myśliborzu — dla gmin: Barlinek, Bierzwnik, Boleszkowice, Choszczno, Dębno, Drawno, Krzęcin, Myślibórz, Nowogródek Pomorski, Pełczyce i Recz,

e) Sąd Rejonowy w Stargardzie Szczecińskim — dla miasta Stargard Szczeciński oraz gmin: Bielice, Chociwel, Dobrzany, Dolice, Ińsko, Kobylanka, Kozielice, Lipiany, Marianowo, Przelewice, Pyrzyce, Stara Dąbrowa, Stargard Szczeciński, Suchań i Warnice,

f) Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum w Szczecinie — dla części miasta Szczecin w granicach przebiegających od Nabrzeża Weleckiego w linii prostej do ul. Małopolskiej, osią jezdni ul. Małopolskiej i ul. Jagiellońskiej do torów kolejowych, wewnętrznym obrzeżem nasypu torowiska obwodnicy kolejowej wraz z dworcem PKP Niebuszewo do wiaduktu kolejowego na ul. Sczanieckiej, osią jezdni ul. Sczanieckiej do ul. 1 Maja, osią ul. 1 Maja do ul. Nocznickiego, ul. Nocznickiego do ul. Firlika, osiami ul. Firlika i ul. Łady do ul. Szarotki i w linii prostej od ul. Szarotki do nabrzeża Odry, wzdłuż linii brzegowej Odry do Nabrzeża Weleckiego oraz dla części miasta Szczecin w granicach przebiegających od punktu przecięcia się autostrady poznańskiej z lewym brzegiem Odry Zachodniej wzdłuż zewnętrznego obrzeża nasypu torowiska obwodnicy kolejowej wraz z dworcem PKP Turzyn do ul. Jagiellońskiej, osią jezdni ul. Jagiellońskiej i ul. Małopolskiej do Nabrzeża Weleckiego i dalej wzdłuż linii brzegowej Odry Zachodniej do granic administracyjnych miasta,

g) Sąd Rejonowy Szczecin-Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie — dla części miasta Szczecin w granicach przebiegających od punktu przecięcia się autostrady poznańskiej z lewym brzegiem Odry Zachodniej wzdłuż tego brzegu do północnej granicy miasta i dalej północną, a następnie wschodnią i południową granicą miasta do punktu przecięcia się tej granicy z lewym brzegiem Odry Zachodniej, oraz części miasta Szczecin w granicach przebiegających od punktu przecięcia się autostrady poznańskiej z lewym brzegiem Odry Zachodniej wzdłuż zachodniej, a następnie północnej granicy miasta do miejsca jej przecięcia z lewym brzegiem Odry Zachodniej, brzegiem Odry Zachodniej do ul. Łady, dalej osią tej ulicy i osią ul.: Firlika, Nocznickiego, 1 Maja, Sczanieckiej do wiaduktu obwodnicy kolejowej, następnie zewnętrznym obrzeżem obwodnicy kolejowej do południowej granicy miasta w punkcie jej przecięcia z lewym brzegiem Odry Zachodniej, a także dla gmin: Dobra (Szczecińska), Kołbaskowo, Nowe Warpno i Police,

h) Sąd Rejonowy w Świnoujściu — dla miasta Świnoujście oraz gmin: Dziwnów, Golczewo, Kamień Pomorski, Międzyzdroje, Świerzno i Wolin;

36) w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Świdnicy:

a) Sąd Rejonowy w Dzierżoniowie — dla miast: Bielawa, Dzierżoniów, Pieszyce i Piława Górna oraz gmin: Dzierżoniów, Łagiewniki i Niemcza,

b) Sąd Rejonowy w Kłodzku — dla miast: Duszniki-Zdrój, Kłodzko, Kudowa-Zdrój, Nowa Ruda i Polanica-Zdrój oraz gmin: Bystrzyca Kłodzka, Kłodzko, Lądek-Zdrój, Lewin Kłodzki, Międzylesie, Nowa Ruda, Radków, Stronie Śląskie i Szczytna,

c) Sąd Rejonowy w Świdnicy — dla miast Świdnica i Świebodzice oraz gmin: Dobromierz, Jaworzyna Śląska, Marcinowice, Strzegom, Świdnica i Żarów,

d) Sąd Rejonowy w Wałbrzychu — dla miast: Boguszów-Gorce, Jedlina-Zdrój, Szczawno-Zdrój i Wałbrzych oraz gmin: Czarny Bór, Głuszyca, Mieroszów, Stare Bogaczowice i Walim,

e) Sąd Rejonowy w Ząbkowicach Śląskich — dla gmin: Bardo, Ciepłowody, Kamieniec Ząbkowicki, Stoszowice, Ząbkowice Śląskie, Ziębice i Złoty Stok;

37) w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu:

a) Sąd Rejonowy w Mielcu — dla miasta Mielec oraz gmin: Borowa, Cmolas, Czermin, Dzikowiec, Gawłuszowice, Kolbuszowa, Majdan Królewski, Mielec, Niwiska, Przecław, Radomyśl Wielki, Raniżów, Tuszów Narodowy i Wadowice Górne,

b) Sąd Rejonowy w Stalowej Woli — dla miasta Stalowa Wola oraz gmin: Bojanów, Harasiuki, Jarocin, Jeżowe, Krzeszów, Nisko, Pysznica, Radomyśl nad Sanem, Rudnik nad Sanem, Ulanów, Zaklików i Zaleszany,

c) Sąd Rejonowy w Tarnobrzegu — dla miasta Tarnobrzeg oraz gmin: Baranów Sandomierski, Gorzyce, Grębów, Nowa Dęba i Padew Narodowa;

38) w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Tarnowie:

a) Sąd Rejonowy w Bochni — dla miasta Bochnia oraz gmin: Bochnia, Drwinia, Lipnica Murowana, Łapanów, Nowy Wiśnicz, Rzezawa, Trzciana i Żegocina,

b) Sąd Rejonowy w Brzesku — dla gmin: Borzęcin, Brzesko, Czchów, Dębno, Gnojnik, Iwkowa, Szczurowa i Zakliczyn,

c) Sąd Rejonowy w Tarnowie — dla miasta Tarnów oraz gmin: Bolesław, Ciężkowice, Dąbrowa Tarnowska, Gręboszów, Gromnik, Lisia Góra, Mędrzechów, Olesno, Pleśna, Radłów, Radgoszcz, Ryglice, Rzepiennik Strzyżewski, Skrzyszów, Szczucin, Szerzyny, Tarnów, Tuchów, Wierzchosławice, Wietrzychowice, Wojnicz i Żabno;

39) w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Toruniu:

a) Sąd Rejonowy w Brodnicy — dla miast Brodnica i Golub-Dobrzyń oraz gmin: Bartniczka, Bobrowo, Brodnica, Brzozie, Ciechocin, Golub-Dobrzyń, Górzno, Jabłonowo Pomorskie, Kowalewo Pomorskie, Osiek, Radomin, Świedziebnia, Zbiczno i Zbójno,

b) Sąd Rejonowy w Chełmnie — dla miast Chełmno i Wąbrzeźno oraz gmin: Chełmno, Dębowa Łąka, Kijewo Królewskie, Książki, Lisewo, Papowo Biskupie, Płużnica, Radzyń Chełmiński, Stolno, Unisław i Wąbrzeźno,

c) Sąd Rejonowy w Grudziądzu — dla miasta Grudziądz oraz gmin: Grudziądz, Gruta, Łasin, Rogóźno i Świecie nad Osą,

d) Sąd Rejonowy w Toruniu — dla miast Chełmża i Toruń oraz gmin: Chełmża, Lubicz, Łubianka, Łysomice, Obrowo, Wielka Nieszawka i Zławieś Wielka;

40) w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Warszawie:

a) Sąd Rejonowy w Grodzisku Mazowieckim — dla miast Milanówek i Podkowa Leśna oraz gmin: Błonie, Grodzisk Mazowiecki, Kampinos i Leszno,

b) Sąd Rejonowy w Piasecznie — dla gmin: Góra Kalwaria, Konstancin-Jeziorna, Lesznowola, Piaseczno i Prażmów,

c) Sąd Rejonowy w Pruszkowie — dla miast Piastów i Pruszków oraz gmin: Brwinów, Michałowice, Nadarzyn, Ożarów Mazowiecki, Raszyn i Stare Babice,

d) Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie — dla części miasta stołecznego Warszawy w granicach ustalonych dla dzielnic: Mokotów, Ursynów i Wilanów,

e) Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy w Warszawie — dla części miasta stołecznego Warszawy w granicach ustalonych dla dzielnic: Ochota, Ursus i Włochy,

f) Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia w Warszawie — dla części miasta stołecznego Warszawy w granicach ustalonych dla dzielnicy Śródmieście,

g) Sąd Rejonowy dla Warszawy-Woli w Warszawie — dla części miasta stołecznego Warszawy w granicach ustalonych dla dzielnic Bemowo i Wola,

h) Sąd Rejonowy dla Warszawy-Żoliborza w Warszawie — dla części miasta stołecznego Warszawy w granicach ustalonych dla dzielnic Bielany i Żoliborz oraz gmin Izabelin i Łomianki;

41) w obszarze właściwości Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie:

a) Sąd Rejonowy w Legionowie — dla miasta Legionowo oraz gmin: Jabłonna, Nieporęt, Serock i Wieliszew,

b) Sąd Rejonowy w Nowym Dworze Mazowieckim — dla miasta Nowy Dwór Mazowiecki oraz gmin: Czosnów, Leoncin, Pomiechówek i Zakroczym,

c) Sąd Rejonowy w Otwocku — dla miast Józefów i Otwock oraz gmin: Celestynów, Karczew, Kołbiel i Wiązowna,

d) Sąd Rejonowy dla Warszawy-Pragi Południe w Warszawie — dla części miasta stołecznego Warszawy w granicach ustalonych dla dzielnic: Praga-Południe, Rembertów, Wawer i Wesoła,

e) Sąd Rejonowy dla Warszawy-Pragi Północ w Warszawie — dla części miasta stołecznego Warszawy w granicach ustalonych dla dzielnic: Białołęka, Praga-Północ i Targówek,

f) Sąd Rejonowy w Wołominie — dla miast: Kobyłka, Marki, Ząbki i Zielonka oraz gmin: Dąbrówka, Jadów, Klembów, Poświętne, Radzymin, Strachówka, Tłuszcz i Wołomin;

42) w obszarze właściwości Sądu Okręgowego we Włocławku:

a) Sąd Rejonowy w Aleksandrowie Kujawskim — dla miast: Aleksandrów Kujawski, Ciechocinek, Nieszawa i Radziejów oraz gmin: Aleksandrów Kujawski, Bądkowo, Bytoń, Dobre, Izbica Kujawska, Koneck, Osięciny, Piotrków Kujawski, Raciążek, Radziejów, Topólka, Waganiec i Zakrzewo,

b) Sąd Rejonowy w Lipnie — dla miast Lipno i Rypin oraz gmin: Bobrowniki, Brzuze, Chrostkowo, Czernikowo, Dobrzyń nad Wisłą, Kikół, Lipno, Rogowo, Rypin, Skępe, Skrwilno, Tłuchowo, Wąpielsk i Wielgie,

c) Sąd Rejonowy we Włocławku — dla miast Kowal i Włocławek oraz gmin: Baruchowo, Boniewo, Brześć Kujawski, Choceń, Chodecz, Fabianki, Kowal, Lubanie, Lubień Kujawski, Lubraniec i Włocławek;

43) w obszarze właściwości Sądu Okręgowego we Wrocławiu:

a) Sąd Rejonowy w Oleśnicy — dla miasta Oleśnica oraz gmin: Bierutów, Długołęka, Dobroszyce, Dziadowa Kłoda, Międzybórz, Oleśnica, Syców i Twardogóra,

b) Sąd Rejonowy w Oławie — dla miasta Oława oraz gmin: Borów, Czernica, Domaniów, Jelcz-Laskowice, Jordanów Śląski, Kondratowice, Oława, Przeworno, Siechnice, Strzelin i Wiązów,

c) Sąd Rejonowy w Środzie Śląskiej — dla gmin: Brzeg Dolny, Kąty Wrocławskie, Kostomłoty, Malczyce, Mietków, Miękinia, Środa Śląska, Wińsko i Wołów,

d) Sąd Rejonowy w Trzebnicy — dla gmin: Cieszków, Krośnice, Milicz, Oborniki Śląskie, Prusice, Trzebnica, Wisznia Mała, Zawonia i Żmigród,

e) Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu — dla części miasta w granicach ustalonych tradycyjnie dla dzielnic Fabryczna i Psie Pole,

f) Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Krzyków we Wrocławiu — dla części miasta w granicach ustalonych tradycyjnie dla dzielnicy Krzyki oraz gmin: Kobierzyce, Sobótka i Żórawina,

g) Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Śródmieścia we Wrocławiu — dla części miasta w granicach ustalonych tradycyjnie dla dzielnic Stare Miasto i Śródmieście;

44) w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Zamościu:

a) Sąd Rejonowy w Biłgoraju — dla miasta Biłgoraj oraz gmin: Aleksandrów, Batorz, Biłgoraj, Biszcza, Chrzanów, Dzwola, Frampol, Godziszów, Goraj, Janów Lubelski, Józefów, Księżpol, Łukowa, Modliborzyce, Obsza, Potok Górny, Potok Wielki, Tarnogród, Tereszpol i Turobin,

b) Sąd Rejonowy w Hrubieszowie — dla miasta Hrubieszów oraz gmin: Dołhobyczów, Grabowiec, Horodło, Hrubieszów, Miączyn, Mircze, Trzeszczany, Uchanie i Werbkowice,

c) Sąd Rejonowy w Tomaszowie Lubelskim — dla miasta Tomaszów Lubelski oraz gmin: Bełżec, Jarczów, Komarów-Osada, Krynice, Lubycza Królewska, Łaszczów, Rachanie, Susiec, Tarnawatka, Telatyn, Tomaszów Lubelski, Tyszowce i Ulhówek,

d) Sąd Rejonowy w Zamościu — dla miast: Krasnystaw, Rejowiec Fabryczny i Zamość oraz gmin: Adamów, Fajsławice, Gorzków, Izbica, Krasnobród, Krasnystaw, Kraśniczyn, Leśniowice, Łabunie, Łopiennik Górny, Nielisz, Radecznica, Rejowiec, Rejowiec Fabryczny, Rudnik, Siennica Różana, Sitno, Skierbieszów, Stary Zamość, Sułów, Szczebrzeszyn, Wojsławice, Zamość, Zwierzyniec i Żółkiewka;

45) w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Zielonej Górze:

a) Sąd Rejonowy w Krośnie Odrzańskim — dla miasta Gubin oraz gmin: Bobrowice, Bytnica, Cybinka, Dąbie, Gubin, Krosno Odrzańskie i Maszewo,

b) Sąd Rejonowy w Nowej Soli — dla miasta Nowa Sól oraz gmin: Bytom Odrzański, Kolsko, Kożuchów, Nowa Sól, Nowe Miasteczko, Otyń, Siedlisko, Sława, Szlichtyngowa i Wschowa,

c) Sąd Rejonowy w Świebodzinie — dla gmin: Babimost, Bojadła, Kargowa, Lubrza, Łagów, Skąpe, Sulechów, Szczaniec, Świebodzin, Trzebiechów i Zbąszynek,

d) Sąd Rejonowy w Zielonej Górze — dla miasta Zielona Góra oraz gmin: Czerwieńsk, Nowogród Bobrzański, Świdnica, Zabór i Zielona Góra,

e) Sąd Rejonowy w Żaganiu — dla miast Gozdnica i Żagań oraz gmin: Brzeźnica, Iłowa, Małomice, Niegosławice, Szprotawa, Wymiarki i Żagań,

f) Sąd Rejonowy w Żarach — dla miast Łęknica i Żary oraz gmin: Brody, Jasień, Lipinki Łużyckie, Lubsko, Przewóz, Trzebiel, Tuplice i Żary.

§ 4. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2013 r. 2)


1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2001 r. Nr 154, poz. 1787, z 2002 r. Nr 153, poz. 1271, Nr 213, poz. 1802 i Nr 240, poz. 2052, z 2003 r. Nr 188, poz. 1838 i Nr 228, poz. 2256, z 2004 r. Nr 34, poz. 304, Nr 130, poz. 1376, Nr 185, poz. 1907 i Nr 273, poz. 2702 i 2703, z 2005 r. Nr 13, poz. 98, Nr 131, poz. 1102, Nr 167, poz. 1398, Nr 169, poz. 1410, 1413 i 1417, Nr 178, poz. 1479 i Nr 249, poz. 2104, z 2006 r. Nr 144, poz. 1044 i Nr 218, poz. 1592, z 2007 r. Nr 25, poz. 162, Nr 64, poz. 433, Nr 73, poz. 484, Nr 99, poz. 664, Nr 112, poz. 766, Nr 136, poz. 959, Nr 138, poz. 976, Nr 204, poz. 1482 i Nr 230, poz. 1698, z 2008 r. Nr 223, poz. 1457, Nr 228, poz. 1507 i Nr 234, poz. 1571, z 2009 r. Nr 1, poz. 4, Nr 9, poz. 57, Nr 26, poz. 156 i 157, Nr 56, poz. 459, Nr 157, poz. 1241, Nr 178, poz. 1375, Nr 219, poz. 1706 i Nr 223, poz. 1777, z 2010 r. Nr 182, poz. 1228 i Nr 205, poz. 1364, z 2011 r. Nr 109, poz. 627, Nr 126, poz. 714 i Nr 203, poz. 1192 oraz z 2012 r. poz. 637 i 672.

2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 16 października 2002 r. w sprawie sądów apelacyjnych, sądów okręgowych i sądów rejonowych oraz ustalenia ich siedzib i obszarów właściwości (Dz. U. Nr 180, poz. 1508, z 2003 r. Nr 44, poz. 386, Nr 110, poz. 1056, Nr 219, poz. 2164 i Nr 220, poz. 2186 i 2187, z 2004 r. Nr 127, poz. 1326, Nr 148, poz. 1563 i Nr 281, poz. 2798, z 2005 r. Nr 63, poz. 557, Nr 112, poz. 945 i Nr 197, poz. 1639, z 2006 r. Nr 241, poz. 1755, z 2007 r. Nr 50, poz. 335, Nr 153, poz. 1084, Nr 163, poz. 1161, Nr 177, poz. 1249 i Nr 243, poz. 1794, z 2008 r. Nr 54, poz. 334 i Nr 234, poz. 1581, z 2009 r. Nr 102, poz. 853, Nr 220, poz. 1729 i Nr 223, poz. 1787, z 2010 r. Nr 133, poz. 894 i Nr 245, poz. 1640 i 1641 oraz z 2011 r. Nr 60, poz. 304), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia na podstawie art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy — Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 203, poz. 1192).