Drogi Użytkowniku! Informujemy, że z dniem 6 września 2017 r. serwis legeo.pl zakończy swoje działanie. Od 2009 roku pracowaliśmy ciężko nad naszą misją dostarczania rzetelnych informacji prawnych. Przygotowaliśmy treść wszystkich obowiązujących aktów prawnych z Dziennika Ustaw i Monitora Polskiego oraz kilka tysięcy orzeczeń polskich sądów. Każdego miesiąca setki tysięcy użytkowników korzystało z naszych zasobów, a wielu z nich uzyskało pomoc i rozwiązanie swoich problemów prawnych. Chcemy z tego miejsca podziękować Wam wszystkim za długoletnie zaufanie. W naszej pracy zawsze kierowaliśmy się przejrzystością i uczciwością. Kontynuując tę dobrą praktykę zachęcamy do zabezpieczenia wszelkich ważnych materiałów znajdujących się w serwisie, ponieważ po 6 września będą one już niedostępne. Wszyscy użytkownicy posiadający wykupiony dostęp do naszych płatnych usług w najbliższym czasie otrzymają e-mail z prośbą o podanie numeru rachunku bankowego, na który zwrócona zostanie pełna kwota wpłacona za zakup obecnie aktywnych usług. Dziękujemy za lata współpracy i życzymy powodzenia, Zespół legeo.pl

Centrum pomocy

 1. Dlaczego warto dodać dokument do Legeo?

  Jeżeli uważasz, że dokument z którym pracowałeś, jest interesujący i przydatny dla innych – dodaj go do Legeo i przypisz do właściwej kategorii. Chcemy zmienić sposób pracy użytkowników z dokumentami - zamiast korzystać z wielu źródeł, tworzymy społeczna bazę dokumentów prawnych, zasilaną przez użytkowników i pozwalającą bez ograniczeń korzystać tym, którzy w danej chwili potrzebują specjalistycznego wzoru, formularza, opinii, aktu prawnego czy orzeczenia.

 2. Czym jest funkcja Dodaj dokument?

  Funkcja pozwala użytkownikowi dodać dokument prawny, taki jak wzór, orzeczenie, opinia czy regulamin w formacie PDF lub Doc. do bazy dokumentów Legeo i przyporządkować ten dokument w odpowiedniej kategorii prawa, aby każdy mógł znaleźć i przeczytać dokument, który potrzebuje jako integralną stronę serwisu.

 3. Jak mogę dodać dokument?

  Klikając w przycisk Dodaj dokument w głównym pasku obok wyszukiwarki lub w przycisk w sekcji Aktualności lub w Twoim Profilu. Klikając, wywołasz okno pozwalające na wybór dokumentu, który chcesz dodać do bazy. Dalej, postępuj zgodnie z instrukcjami.

 4. Jak mogę znaleźć dokument, którego potrzebuję?

  Możesz skorzystać z wyszukiwarki, wpisując tytuł dokumentu którego szukasz lub kategorię prawa (temat), której dokument może dotyczyć. Na przykład, wpisując „umowa o dzieło”, znajdziesz temat/kategorię zawierająca akty prawne, orzeczenia i inne dokumenty na ten temat. Możesz też znaleźć konkretny dokument/wzór o nazwie „umowa o dzieło”.

 5. Jakie dokumenty mogę dodawać?

  „Dodaj dokument” do Legeo pozwala na dodanie każdego dokumentu w formacie PDF lub doc. Merytorycznie, każdy dodany powinien odpowiadać tematyce prawniczej legeo, a więc powinien to być wzór (umowy, wniosku, pozwu, odwołania, decyzji), formularz (podatkowy/ubezpieczeniowy/bankowy), uchwala, orzeczenie, opinia, akt prawny, komentarz do przepisu.

 6. Czy dodawane dokumenty nie łamią praw autorskich?

  Takie dokumenty, jak wzory, formularze, akty prawne, ich projekty, orzeczenia, interpretacje i opinie organów administracyjnych, akty prawa miejscowego, znaki i symbole urzędowe, poradniki, opracowania czy instrukcje, których autorem są instytucje państwowe, są wyłączone spod ochrony ustawy o Prawie Autorskim. Oznacza to, że możesz dodawać je do Legeo bez konieczności uzyskania zgody autora - tu: organu państwowego.

 7. Czy mogę dodawać inne treści o tematyce prawnej?

  Możesz dodawać również inne dokumenty: opinie, tezy, komentarze, interpretacje, streszczenia, pod warunkiem, że jesteś ich autorem lub nie łamiesz praw autorskich właścicieli tych utworów, a także w sytuacji kiedy nie nadużywasz tzw. „prawa przedruku” i „prawa cytatu” (art. 25 i 29 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych)

 8. Czy mogę zobaczyć jakie dokumenty dodają inni?

  Tak. Dzięki możliwości śledzenia dokumentów i tematów. Klikając w przycisk „śledź temat” lub „śledź użytkownika”, dowiesz się o każdym dokumencie dodanym do tematu, który śledzisz lub przez użytkownika, którego aktywność śledzisz. Jeżeli nie chcesz więcej informacji o tym, co dzieje się w danej kategorii lub co dodaje dany użytkownik, wystarczy że klikniesz „nie śledź”.

 9. Gdzie znajdują się wszystkie dokumenty które dodałem?

  Dodając dokumenty do Legeo, dodajesz je do odpowiednich kategorii tematycznych. Niezależnie od tego, wszystkie dokumenty, które dodałeś znajdują się w Twoim profilu, w zakładce „Dodane dokumenty.

 10. Czy moje dokumenty są widoczne dla wszystkich?

  Na dziś – tak. Po wprowadzeniu możliwości tworzenia dokumentów prywatnych, będą one widoczne tylko dla Ciebie.

 11. Jak mogę przeglądać inne dokumenty?

  Legeo umożliwia dotarcie do dodanych dokumentów na kilka sposobów. Najprościej jest znaleźć dokument wpisując interesującą nas frazę w okno wyszukiwarki. Wyświetli nam się dokument o szukanej nazwie oraz temat, np. Umowa o Dzieło, zawierający akty prawne i dokumenty dodane przez użytkowników. Klikając w Temat, możemy sprawdzić jakie dokumenty zostały do niego ostatnio dodane i wybrać ten, który nas interesuje. Ponadto, na głównym toolbarze, obok przycisku Dodaj Dokument widać link „Przeglądaj”, umożliwiający wybór dokumentów z jednej z głównych kategorii prawa w Legeo.

 12. Czy mogę udostępnić znajomemu dokument, który znalazłem?

  Tak. Możesz to zrobić udostępniając informacje o tym na Facebooku lub przesyłając link do danego dokumentu poczta e-mail lub jako wiadomość w Legeo. Aby to zrobić, skorzystaj z opcji „Udostępnij dokument znajomym”.

 13. Jak Legeo dba o to, aby prawa autorskie nie były łamane?

  Każdy dokument ma zamieszczony pod tytułem link, „oflaguj dokument”. Kliknięcie w ten link oznacza powiadomienie administracji Legeo o naruszeniu prawa autorskiego. Oczywiście, sprawdzamy czy faktycznie prawa osób trzecich zastały naruszone - jeżeli tak, informujemy użytkownika, który dodał dokument o konieczności jego usunięcia z bazy Legeo. Jeżeli użytkownik nie zastosuje się do zawiadomienia, Legeo samodzielnie usuwa dokument i dezaktywuje konto użytkownika.

 14. Czy mogę usunąć dodany przez siebie dokument?

  Tak. Użytkownik, który dodał dokument, może go w każdej chwili usunąć, klikając link usuń dokument w sekcji „Pracuj z dokumentem”.

Zamknij
Zamknij